| Onderwijs

Studenten UMC Utrecht winnen simulatiewedstrijd

Studenten UMC Utrecht winnen simulatiewedstrijd

Een team van drie geneeskunde- en twee verpleegkundestudenten van het UMC Utrecht heeft een simulatiewedstrijd Acute (Trauma) Life Support gewonnen tijdens het jaarlijkse congres van SESAM (Society for Simulation in Europe) 16 april jl. Met name het interprofessionele teamwork en de systematische beoordeling van ‘de patiënt’ zorgden ervoor dat de jury van artsen unaniem koos voor het team van het UMC Utrecht als winnaar van deze prestigieuze internationale SIM University challenge.

Het avontuur voor de vijf studenten begon in 2019, nadat Geneeskundestudent Rens ter Maat een oproep voor de challenge zag op internet en het voortouw nam om een team vanuit het UMC Utrecht samen te stellen. Begin maart 2020 won het team de landelijke voorronde in het VU Medisch Centrum in Amsterdam. “Dit was toen nog een fysieke wedstrijd, net voor de invoering van de lockdown in Nederland. De halve finales en de finales vonden geheel online plaats”, aldus teamlid en zesdejaars Geneeskundestudent Robin den Boer. Nu mogen de vijf studenten zich de beste van de wereld noemen. Robin: “In de halve finale hebben we de studententeams van België, Italië en Syrië achter ons gelaten. De finale hebben we gewonnen van Duitsland, Roemenië en Portugal.”

Case via Zoom
Tijdens de finalesimulatie kreeg het UMC Utrecht-team een case voorgeschoteld van de internationale jury van artsen via Zoom: een patiënt die van z’n fiets was gevallen werd met een verwonding aan zijn hoofd zogenaamd binnengebracht bij het UMC Utrecht. Vanaf dat moment waren alle webcams op de vijf Utrechtse studenten gericht, die aan de slag gingen met een simulatiepop.

“We zijn begonnen met systematisch alles wat we hebben geleerd toe te passen volgens de ABCDE-methodiek. Aan de hand van de online monitor en de fictieve uitslagen van de voorgestelde onderzoeken brachten we de patiënt in kaart. We zagen dat er sprake was van een verlaagd bewustzijn, een hoge pols en een lage bloeddruk. Onze verdenking ging uit naar zowel een bloeding in het hoofd als in de buik; een lastige combinatie van problemen. Enerzijds wilden we de bloeddruk hoog houden, zodat de hersenen genoeg zuurstof krijgen. Anderzijds moet de bloeddruk niet te hoog zijn, omdat de wond in de buik dan harder doorbloedt. Uiteindelijk hebben we de patiënt geïntubeerd en wilden we op weg gaan naar de CT-scan. Toen was het tien minuten durende scenario al voorbij”, aldus Robin.

Interprofessionele samenwerking
Door de combinatie van handelingen op de simulatiepop en de tussentijdse informatie en fictieve uitslagen van voorgestelde onderzoeken via de jury, ontstond er een levensechte situatie. Na de simulatie volgde er een uitgebreide nabespreking. Hierin legde de jury het Utrechtse team nog met allerlei vragen het vuur aan de schenen. “Uiteindelijk was de keuze van de jury voor ons team als winnaar unaniem’, vertelt Robin. “Met name de goede, interprofessionele samenwerking, de duidelijke rolverdeling binnen ons team en de systematische beoordeling van de patiënt gaven de doorslag. Andere teams hadden bijvoorbeeld geen verpleegkundigen in hun team of waren vergeten de bloedsuikerspiegel van de patiënt te meten.”    

Ontzettend sterk team
Wie denkt dat de overwinning de studenten is komen aanwaaien, heeft het mis. “In de voorbereidingen zitten vele, vele uren aan (literatuur)studie en training, naast onze reguliere opleiding”, vertelt Robin. “Dit maakte het ook een ontzettend leerzame ervaring. Onze dank gaat hierbij uit naar het UMC Utrecht voor de trainingsfaciliteiten en naar diverse aios en fellows anesthesiologie en chirurgie in het UMC Utrecht, die ons veel kennis hebben bijgebracht en tips hebben gegeven. Daarnaast hebben we veel geleerd over samenwerken. Bijvoorbeeld om elkaar te vertrouwen en elkaar de ruimte te geven om allemaal vanuit onze eigen rol input te kunnen leveren, ondanks onze verschillende persoonlijkheden. Hierdoor waren we een ontzettend sterk team.” 

SIM University Challenge
De SIM University Challenge is een internationale wedstrijd in simulatiesessies van acute levensbedreigende aandoeningen, georganiseerd door SESAM. Het doel van de wedstrijd is het stabiliseren van de patiënt, de juiste diagnose stellen en de juiste behandeling inzetten. Door de COVID-19-pandemie is de challenge dit jaar volledig online geweest. 

Foto
Op de foto het team vanuit het UMC Utrecht. Van links naar rechts:
Eline Aalderink (verpleegkunde), Jacob van Rijsbergen (geneeskunde), Eva van Wel (verpleegkunde), Rens ter Maat (geneeskunde) en Robin den Boer (geneeskunde). Alle vijf zijn ze net afgestudeerd of in de laatste fase van hun studie. Van harte gefeliciteerd allemaal!

Bekijk hier een filmpje van de finalesimulatie.

Werken bij het UMC Utrecht

Contact

Afspraken

Praktisch

umcutrecht.nl maakt gebruik van cookies

Deze website maakt gebruik van cookies Deze website toont video’s van o.a. YouTube. Dergelijke partijen plaatsen cookies (third party cookies). Als u deze cookies niet wilt kunt u dat hier aangeven. Wij plaatsen zelf ook cookies om onze site te verbeteren.

Lees meer over het cookiebeleid

Akkoord Nee, liever niet